Sněmovní vyšetřovací komise bude dnes vyslýchat další lidi kvůli reorganizaci celostátních policejních útvarů. Na uzavřené zasedání by měli dorazit bývalý šéf ostravské expozitury někdejšího protimafiánského útvaru Jiří Komárek, policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho náměstek Zdeněk Laube a náměstek ředitele nové Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Vild.

Komise už dříve vyslechla bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který od policie kvůli nesouhlasu s reorganizací odešel, a olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana. Ištvan dal členům komise čtyřicetistránkovou zprávu, kterou vypracoval Šlachta. Její obsah vzápětí řízeně unikl do Babišových Lidových novin, které jej nyní selektivně zveřejňují. Komárek by se dnes mohl k této zprávě před poslanci blíže vyjádřit. Bývalý detektiv nařkl už dříve Tuhého z „brutálního úniku informací“ z vyšetřování. Tuhý na něj vzápětí podal trestní oznámení.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a hnutím ANO. Komise se má zabývat různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně změn v policii.

V plánu jsou i další výslechy, například také ministrů vnitra a financí Milana Chovance (ČSSD) a Andreje Babiše (ANO) a bývalého ředitele civilní kontrarozvědky Jiřího Langa. Výsledky má komise předložit plénu Poslanecké sněmovny do konce října.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner