Sněmovnu dnes čeká další kolo debaty o státním rozpočtu. V jeho druhém čtení budou mít poslanci možnost přednést své návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Měli by také volit předsedy sněmovních komisí a vybrat členy nově zřízené vyšetřovací komise k privatizaci těžební firmy OKD.

Po prvním čtení rozpočtu už poslanci nemůžou měnit jeho základní údaje, například padesátimiliardový schodek. Do sněmovního systému už vložili přes 30 pozměňovacích návrhů v celkovém objemu řádově desítek miliard korun. Podporovat chtějí například platy učitelů, obnovu památek, sport nebo sociální služby.

Sledovaným bodem dnešního jednání bude také volba předsedů sněmovních komisí, a to hlavně komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jediným kandidátem je poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. Jeho nominace vzbudila spory. Kritici poukazují na to, že v roce 1989 zasahoval jako policista proti protirežimním demonstracím. Komunisté na Ondráčkovi v čele komise trvají.

Sněmovna v pátek také doplní členy vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD. Komisi ustavili poslanci z iniciativy Pirátů tento týden. Komise by měla prověřit mimo jiné převod akcií OKD do vlastnictví jiných osob a také okolnosti, za jakých stát snížil svůj podíl ve firmě, a tím pádem přišel o možnost kontrolovat firmu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner