Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) a šéfové parlamentních stran dnes budou jednat o pozici Česka pro vyjednávání o vystoupení Británie z EU. Premiér chce na schůzce představit plány vlády a získat pro ně podporu. Prioritou je podle něj obrana práv českých občanů a spolupráce v oblasti bezpečnosti.

„Chci, aby v této důležité otázce, jakou je vystoupení Velké Británie z Evropské unie, vystupovala Česká republika maximálně jednotně a abychom pro kroky vlády v této věci měli jasnou podporu Parlamentu,“ uvedl premiér. „Absolutní prioritou je obrana práv českých občanů a také zájmů českých firem, stejně jako udržení dobrých hospodářských vztahů i pokračování kooperace v oblasti obrany či bezpečnosti,“ dodal.

Podle analytiků dnešní schůzka nepřinese zásadní spory, protože česká politická scéna je v otázce priorit pro jednání o brexitu celkem jednotná.

Vláda vede debatu o českých prioritách také v rámci Pracovní skupiny pro brexit a reformu EU, kterou řídí státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD). V ní jsou zástupci ministerstev a hospodářských a sociálních partnerů. Premiér se chce kvůli takzvanému brexitu sejít také s českými europoslanci.

Jednání o vystoupení Británie z EU povedou členské země společně. Oficiálně by měla začít v březnu, až britská premiérka Theresa Mayová oznámí v Bruselu, že její země na základě výsledků loňského referenda odchází z EU. Po aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o zrušení členství v unii začne dvouletá lhůta pro vyjednání podmínek odluky.

Předpokládá se, že jednání nebudou snadná, spory se očekávají především v oblasti volného pohybu a v přístupu na unijní trh. Mayová již dala na vědomí, že chce takzvaný tvrdý brexit, tedy úplně oddělení od EU.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner