Blízký východ potřebuje politiky, jako byl izraelský exprezident Šimon Peres, aby skončilo násilí a náboženský fundamentalismus. V reakci na Peresovo úmrtí to dnes uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Na páteční státní pohřeb Perese se ale nechystá. Českou vládu podle něj bude zastupovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Předseda vlády to dnes ČTK řekl během návštěvy Ostravy. Složení české delegace na pohřeb státníka se podle něj nyní řeší.

„Předpokládám, že se pohřbu za vládu České republiky zúčastní ministr zahraničních věcí. Prezident republiky se musí rozhodnout, zda se jej zúčastní, nebo ne,“ řekl premiér.

Podle Sobotky byl Peres významnou osobností celého regionu Blízkého východu. „Potřebujeme lidi, kteří dokážou překonat začarovaný kruh předsudků, nenávisti a náboženského fundamentalismu, který dnes v této oblasti funguje a brání tomu, aby se tam situace zklidnila,“ doplnil.

Sobotka se během své politické kariéry s Peresem nikdy osobně nesetkal. „Patří k lidem, kteří zakládali stát Izrael. Po celý život také stát Izrael neúnavně budoval. Usiloval o nalezení trvalého mírového uspořádání mezi Izraelem a Palestinci. Za to také dostal Nobelovu cenu míru,“ řekl Sobotka. Ocenil také Peresovy zásluhy na založení Izraele po druhé světové válce a jeho úsilí o nastolení míru mezi Izraelem a Palestinou. „Jsem přesvědčen, že mírové dohody z Osla, na jejichž uzavření se podílel, jsou i dnes možnou cestou k nalezení míru na Blízkém východě,“ dodal Sobotka.

Český premiér vyjádřil soustrast občanům Izraele i blízkým bývalého prezidenta. „Sdílím smutek nad úmrtím této velké osobnosti Státu Izrael, který patří k tradičním přátelům a spojencům České republiky,“ připomněl premiér tradičně silný vztah mezi Českem a Izraelem.

Peres zemřel dnes ve věku 93 let. Státní pohřeb se uskuteční v pátek a zúčastní se ho mimo jiné americký prezident Barack Obama, exprezident Bill Clinton se svou manželkou, současnou prezidentskou kandidátkou amerických demokratů Hillary Clintonovou, papež František i britský princ Charles.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner