Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pokračuje dnes ve svých bilančních schůzkách se členy kabinetu setkáním s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). O práci jednotlivých ministrů se podrobně zajímá od minulého týdne, kdy oznámil výměnu některých z nich. Odůvodnil to potřebou větší dynamiky vlády v posledním roce její činnosti. Vyzýval koaliční partnery, že by mohli změny zvážit také. Předseda ANO Andrej Babiš i šéf lidovců Pavel Bělobrádek to však opakovaně odmítli.

Po Hermanově odvolání volal prezident Miloš Zeman v souvislosti s jeho setkáním s dalajlámou.

Jako Hermanovu prioritu zmínil Sobotka při jeho nástupu do funkce dokončení rekonstrukce Národního muzea. Nákladná oprava historické budovy ale podle dnešních plánů skončí až za dva roky. Zahájení prací zdržovalo dlouhé posuzování výběrového řízení u antimonopolního úřadu.

Herman jako jednu ze svých priorit tehdy počátkem roku 2014 zmínil snahu přibližovat rozpočet resortu jednomu procentu ze státního rozpočtu. Závazek je zakotven v koaliční dohodě i v programovém prohlášení vlády, české vlády si ho dávají už od 90. let. Bez výdajů na církve mu ministerstvo bylo nejblíže v roce 1999 (0,77 procenta) a pak až v roce 2008 (0,73 procenta). Během Hermanova vedení úřadu rostou výdaje ministerstva kultury i tento podíl. Příští rok by při výdajích 12,6 miliardy měl činit 0,96 procenta státního rozpočtu – ovšem včetně výdajů na církve.

K úspěchu ministerstva v posledních třech letech lze přičíst přijetí dlouho očekávaného památkového zákona, zatím ale nebyl předložen taktéž dlouho očekávaný zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře. Ministr ke svým úspěchům řadí snížení daně z přidané hodnoty na knihy.

Sobotka se rozhodl nahradit ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (oba ČSSD). Místo nich do kabinetu nastupují ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík, a poslanec Jan Chvojka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner