Varšava 2. března (zvláštní zpravodaj ČTK) – Český premiér Bohuslav Sobotka doufá, že dnešní schůzka šéfů vlád visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) přiměje Evropskou komisi zabývat se problémem rozdílné kvality potravin v různých zemích Evropské unie. Problém podle něj nemohou vyřešit jednotlivé státy. Česko na věc dlouhodobě upozorňuje, „ale ze strany Evropské komise není dostatečná reakce“, řekl Sobotka českým novinářům.

Ke zvýšení tlaku na EK by měly posloužit i výsledky studie, zadané českým ministerstvem zemědělství a srovnávající kvalitu potravin prodávaných v Česku, v Rakousku, na Slovensku a v Maďarsku, které mají být k dispozici v květnu.

„Očekávám, že věc se zviditelní, že zvýšíme tlak na příslušného komisaře,“ řekl premiér. „Budeme nadále využívat všechny úrovně k tomu, abychom dosáhli nápravy. Jde o to, aby nebyl klamán spotřebitel. Na stejném trhu by měly platit stejné standardy. Neměla by fungovat dvojí kvalita, která znamená šizení potravin prodávaných ve střední a východní Evropě,“ zdůraznil.

EK by podle šéfa české vlády měla zadat studii ohledně kvality potravin, které se pod stejnou značkou stejného výrobce prodávají v různých částech EU, a následně by měla zpřísnit pravidla, aby nedocházelo k šizení spotřebitelů.

„Problém je v tom, že máme co do činění s chováním nadnárodních výrobců, kteří využívají celoevropský marketing. Lidé jsou za značku ochotni utratit více peněz, ale vůbec netuší, že je tu rozdílná kvalita. Na to potřebujeme nástroje evropské legislativy,“ odpověděl Sobotka na dotaz, proč samy české úřady nepodnikly při řešení problému více.

EK v lednu podle úřadu české vlády odpověděla na české výhrady stanoviskem, že zboží stejné značky se mezi jednotlivými státy může lišit, pokud výrobky splňují právní požadavky EU a jejich označování neuvádí spotřebitele v omyl ohledně hlavních vlastností výrobku. Za nekalou by Komise považovala pouze praxi, při které by obchodník inzeroval výrobek jako stejný v několika státech a zároveň by u některých kvalitu úmyslně snižoval.

msk ank

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner