Tallinn 29. září (zpravodajové ČTK) – Evropská unie by měla zrychlit své rozhodování, v některých věcech je příliš pomalá. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky se na tom shodli unijní lídři na čtvrteční neformální večeři před summitem v Tallinnu. Předseda Evropské rady Donald Tusk podle něj připraví v řádu týdnů příslušné návrhy. Sobotka ale dnes novinářům řekl, že nikdo z unijních představitelů nechce měnit základní smlouvy EU.

Tusk by měl přednést návrhy, jak zlepšit komunikaci a zrychlit nalézání dohod. Současný mechanismus summitů a schůzek evropských ministrů je podle Sobotky pomalý a byrokratický, shodu se daří nalézat v řádu měsíců. „Jde o to rychleji se posouvat dopředu, rychleji hledat řešení,“ řekl Sobotka novinářům.

Základní smlouvy, které určují pravidla rozhodování v jednotlivých orgánech EU, by se měnit neměly. Podle Sobotky na tom panovala mezi unijními lídry shoda. Měl by ale vzniknout neformální kanál pro komunikaci, který umožní rychleji věci projednat a posunout se kupředu. „Lidé od nás čekají, že budeme rychleji řešit ty problémy, které se týkají například konkurenceschopnosti, které se týkají bezpečnosti, migrační politiky, nebo třeba otázky zvyšování životní úrovně a platů v Evropě,“ řekl.

Podle českého premiéra by měl Tusk připravit příslušné návrhy na zlepšení komunikace v řádu několika týdnů, aby o nich bylo možné mluvit na říjnovém summitu EU v Bruselu. Podle dobře informovaného zdroje z EU bude Tusk v té době také vést širší konzultace o budoucnosti evropského integračního projektu a poté navrhne, jak v této věci dál.

Sobotka také podotkl, že vícerychlostní EU se stává realitou. „Je důležité, aby ten posun dopředu, posílená spolupráce některých zemí, neznamenala v žádném případě vznik uzavřených klubů. A aby do budoucna všechny tyto formy větší integrace nebo posílené spolupráce zůstaly otevřeny pro všechny členské země Evropské unie, aby se mohly kdykoliv rozhodnout se k těmto jednotlivým formám posílené spolupráce připojit,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner