Evropa je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) znovu na osudové křižovatce. Řešení migrační krize vyžaduje spolupráci i solidaritu členských zemí Unie. Povinné kvóty na přijímání uprchlíků jsou špatným řešením a v důsledku mohou vést i k rozpadu Evropy, uvedl ministerský předseda ve Sněmovně na dnešní mimořádné schůzi k migraci.

Kvóty navrhované Evropskou komisí by mohly podle něho být jen živou vodou pro extremisty, xenofoby a okrajové proudy. „Mohou zesílit do té míry, že vůbec rozloží Evropu,“ míní Sobotka. Kvóty navíc podle něho můžou taky působit jako pozvánka do Evropské unie, a mohl by tedy vzrůst i kriminální byznys převaděčů. Česko je ochotné posílit solidární aktivity na dvoustranné bázi s Řeckem, Itálií nebo Rakouskem, dodal.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) poslancům řekl, že Česko kvůli migrační krizi posiluje kontroly ve vlacích z Maďarska a na některých vybraných silnicích v příhraničí. Detaily neuvedl.

Vážnost migrační krize Sobotka srovnal se situací na východní Ukrajině. Ze zemí, v nichž se rozložilo vedení, proudí do Evropy statisíce lidí. Za loňský rok se podle Sobotky dostalo na starý kontinent centrální středomořskou trasou 170.000 migrantů, letos jen do Itálie už 47.000 lidí.

Balkánskou cestou podle Sobotky loni přišlo do Unie 37.000 uprchlíků, letos už přes 50.000. Právě z této trasy, kterou proudí hlavně lidé z Kosova, Afghánistánu a Sýrie, se podle něj stává ta hlavní. Východní středomořskou trasou podle Sobotky loni do EU dorazilo přes 50.000 lidí, letos zatím kolem 47.000.

Mimořádnou schůzi Sněmovny vyvolaly opoziční TOP 09, ODS a hnutí Úsvit. Poslankyně za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena o tom, že by Česko mohlo spíše investovat více peněz například do uprchlických táborů blízko zemí původu uprchlíků, než je přijímat v Evropě.

Zavedení kvót pro uprchlíky by podle Marka Ženíška (TOP 09 a Starostové) mohlo mít záporný dopad na samotný projekt Evropské unie. Poslanec se obává toho, že by věc zneužily xenofobní nebo protievropské strany. Podle předsedy poslanců Úsvitu Marka Černocha problém s uprchlíky eskaluje po celé Evropě a v dohledné době by mohl být i v Česku.

Do debaty o migraci se zatím přihlásilo 15 poslanců. Názory stran na tuto záležitost jsou velmi podobné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner