Evropa musí ve stávající migrační krizi pomáhat těm, kteří to potřebují, nemůže ale jít přes hranice vlastního ohrožení, řekl dnes premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v projevu na sjezdu slovenské vládní strany Směru-SD. Odmítl také návrhy na zmenšení schengenského prostoru volného pohybu osob.

„Musíme pomoci těm, kteří pomoc skutečně potřebují. Současně vedle toho musíme vnímat bezpečností rizika,“ řekl Sobotka. Předseda české vlády uvedl, že migrace musí být regulována na vnějších hranicích schengenského prostoru, přičemž Evropa podle něj vůbec nebyla připravena na obrovské migrační přesuny na své vnější hranici.

„Jsem přesvědčen, že migrační krizi nemůže žádná země zvládnout sama. Pro to, abychom migrační krizi zvládli, potřebujeme Evropu. V některých oblastech potřebujeme mnohem silnější a důraznější Evropu, než ji máme dnes,“ řekl Sobotka.

Postavil se také proti vytvoření mini-Schengenu, tedy proti neformálním návrhům na omezení schengenského prostoru, z něhož by tak teoreticky mohly vypadnout země střední Evropy. „Návrhy, které se objevily, že by se měl Schengen zmenšit, jsou absurdní v tom, že navrhují vyřadit ze Schengenu státy, které ve skutečnosti jeho pravidla nejdůsledněji dodržují,“ vyhlásil český premiér. Dodal, že uprchlickou krizi nezvládly zejména ty státy, které mají za úkol chránit vnější schengenskou hranici na jihu Evropy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner