Český premiér Bohuslav Sobotka se v Paříži setkal s předsedkyní norské vlády Ernou Solbergovou a požádal ji, aby v kauze dětí Michalákových Norsko respektovalo mezinárodní závazky týkající se práv dítěte. Sobotka to uvedl na Twitteru. Oba politici se potkali na konferenci OSN o klimatických změnách. Diplomacie skandinávského státu už dříve českou stranu upozornila, že norská legislativa neumožňuje politické zasahování do případů péče o děti.

„Norskou premiérku jsem v Paříži požádal o bilaterální jednání. Měli jsme možnost projednat nejen dosavadní rozvoj spolupráce obou zemí, ale rovněž komplikovaný případ bratrů Michalákových, který v poslední době česko-norské vztahy významným způsobem zatěžuje,“ cituje Sobotku ve svém prohlášení úřad vlády. „Premiérku Solbergovou jsem proto požádal, aby tomuto případu věnovala pozornost a aby se osobně zasadila o dodržování mezinárodních závazků norskými orgány. Považuji za mimořádně důležité, aby zodpovědné norské úřady skutečně zvážily všechny možnosti řešení situace včetně návratu chlapců k jejich biologické rodině,“ dodal Sobotka.

Postup norských úřadů považuje česká strana za problematický, řekl Sobotka v Paříži českým novinářům.

„Požádal jsem norskou premiérku také o to, aby ze strany norských institucí byla co nejlepší komunikace s našimi institucemi, které se zabývají ochranou práv dítěte a aby Norsko zvážilo komplexní přístup včetně všech variant, které by se ještě v kauze Michalákových mohly realizovat, včetně možnosti, že by se o děti postaral orgán péče o děti v České republice,“ řekl Sobotka.

Upozornil, že o věci budou rozhodovat norské soudy, do jejichž činnosti norská vláda zasahovat nemůže. „Nicméně já se domnívám, že vláda každého státu má celkovou odpovědnost za to, aby dotyčná země jako celek dodržovala mezinárodní dohody,“ řekl premiér.

Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny – dnes desetiletého Denise a sedmiletého Davida – v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Eva Michaláková loni v prosinci požádala o přezkoumání své kauzy, rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna padlo letos v září. Chlapci se narodili v Norsku, jejich matka tam také žije.

Jak Sobotkův úřad uvedl v tiskové zprávě uvedl, „řada indicií a informací z dosavadního řízení podle názoru české strany ukazuje, že norské orgány nebyly vstřícné k legitimnímu požadavku matky na pravidelný styk s jejími vlastními dětmi a že v pěstounských rodinách chlapců není zajištěna kontinuita kulturního a jazykového původu dětí“. Rovněž adopce, s níž krajská komise v září vyslovila souhlas, by podle úřadu vlády byla v rozporu s právem dítěte na zachování jeho totožnosti včetně státní příslušnosti, které garantuje Úmluva o právech dítěte.

Úřad zdůraznil, že se Sobotkova vláda snaží v případu bratrů Michalákových aktivně jednat. Prostřednictvím ministerstva zahraničí odeslala Norsku již tři diplomatické nóty. Předseda vlády Sobotka se pak letos v lednu obrátil na norskou premiérku dopisem s žádostí o vysvětlení postupu norských úřadů v případu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner