Praha 4. května (ČTK) – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes v Praze jednal se svým belgickým protějškem Charlesem Michelem o přípravě červnového summitu zemí visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se státy Beneluxu. Dialog nových členských zemí se zakladateli EU podle obou premiérů může pomoci překonání vzájemných rozdílů a posílí unii.

Summit V4 s Belgií, Nizozemskem a Lucemburskem se uskuteční 19. června ve Varšavě. „Myslím si, že právě tento dialog může být velmi dobrým signálem do budoucna pro to, abychom hledali v rámci Evropy společná řešení, byť máme rozdílná východiska,“ řekl Sobotka.

Podle Michela musí EU reagovat na vývoj ve světě a dialog mezi V4 a Beneluxem může posloužit k oživení evropského projektu. Summit podle něj může pomoci jednat o tématech, které staré a nové členské země EU spojují, stejně jako by mohl dát základ k překonání rozdílných stanovisek.

Za společná témata oba premiéři označili například posílení role Evropy v rámci Severoatlantické aliance a lepší využívání nástrojů společné evropské obrany. Michel také řekl, že je třeba řešit otázku sociálního dumpingu, který podle nich vzniká rozdílnými platovými úrovněmi na vnitřním trhu unie. Sobotka v této souvislosti řekl, že je třeba sbližovat životní úroveň v zemích EU.

Premiéři jednali také o česko-belgických vztazích, hovořili o spolupráci ve vědě a výzkumu a v obchodu. Sobotka přitom zmínil perspektivu, kterou podle něj otvírá českým exportérům přístav v Antverpách.

Problematiku české vládní krize žádný z premiérů na tiskové konferenci, která byla bez dotazů novinářů, nezmínil. Sobotka v úterý oznámil, že podá demisi vlády kvůli tomu, že vicepremiér a ministr Andrej Babiš (ANO) nedokáže uspokojivě vysvětlit své majetkové poměry. Dnes odpoledne se Sobotka kvůli tomu sejde s prezidentem Milošem Zemanem.

Michel, který je prvním belgickým premiérem na oficiální návštěvě Česka od roku 2004, se dnes odpoledne setká na Pražském hradě ještě se Zemanem. Jejich schůzka bude předcházet Sobotkovu jednání s prezidentem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner