Praha 13. března (ČTK) – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle informací ČTK navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi jméno nového ministra průmyslu a obchodu příští týden. Nyní je po odvolání Jana Mládka (ČSSD) vedením ministerstva pověřen Sobotka, nový šéf by se mohl úřadu ujmout v týdnu po schůzce premiéra s prezidentem. Favoritem je nyní podle informací ČTK dosavadní náměstek Jiří Havlíček. Sobotka ve zbytku tohoto týdne plánuje dovolenou.

Sobotka v neděli novinářům řekl, že v těchto dnech vyjednává s vhodnými kandidáty na místo ministra. Jméno chtěl oznámit až po sjezdu ČSSD, který se konal minulý pátek a sobotu v Brně. Po dnešním zasedání koaliční rady nicméně Sobotka nastoupí plánovanou dovolenou. „Bude trvat čtyři dny z důvodu jarních prázdnin jeho dětí,“ potvrdil ČTK mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Sobotka během absence nebude nikým zastoupen. „Bude v kontaktu s Úřadem vlády a neodkladné věci řešit,“ vysvětlil Ayrer.

S návrhem nového ministra by měl přijít podle informací ČTK Sobotka za Zemanem až příští týden, během tohoto týdne není schůzka v plánu. Jednání s adepty na volné místo ve vládě se už uskutečnila. Nejvážnějším kandidátem je v současnosti Havlíček, mezi uvažovanými jmény je ještě předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

V sobotu se objevila informace, že by se nástupcem Mládka měl stát poslanec ČSSD Milan Urban, který už resort před lety řídil. Podle serveru Euro.cz je mezi kandidáty dosluhující šéf Akademie věd Jiří Drahoš.

Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na návrh ministerského předsedy, který za hlavní důvod personální změny označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. Bývalý ministr byl kritizován mimo jiné kvůli tomu, že jeho úřad do návrhu telekomunikačního zákona doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů. Řízením ministerstva se dočasně nechal pověřit Sobotka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner