Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navštíví dnes centrálu Úřadu práce ČR. S generální ředitelkou úřadu Kateřinou Sadílkovou i ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) se chystá jednat o fungování instituce, opatřeních na podporu zaměstnávání i o řešení situace lidí, kteří jsou dlouhodobě bez místa.

Zaměstnanost v Česku překročila 72 procent a je rekordní. Nezaměstnanost dále klesala, v říjnu činila pět procent. Úřady práce evidovaly 366.244 uchazečů o zaměstnání a 139.063 volných míst.

Od roku 2012 se úřady práce nevěnují jen problematice zaměstnávání, ale vyplácejí také dávky. Náplň i strukturu instituce změnila reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Úředníci po ní tehdy získali také nový počítačový systém, s nímž byly ale potíže. Kvůli pochybením při výběru dodavatele se navíc pak úřady musely ze dne na den vrátit ke starým programům.

Od příštího roku měl podle plánu ministerstva práce fungovat systém úplně nový, tendry na jeho části se ale opozdily. Vedení resortu proto oslovilo nynějšího dodavatele OKSystem, aby zajistil provoz vyplácení dávek ještě na přechodnou dobu do spuštění nových aplikací. Úřady práce posílili v poslední době také další pracovníci, daří se tak třeba lépe kontrolovat vyplácení dávek.

Premiér ve vládě nyní vyměnil ministry zdravotnictví a pro lidská práva. Mluvilo se i o změně v čele resortu práce. Michaela Marksová ale nakonec ve funkci zůstala. Předseda vlády se setkal se všemi členy svého kabinetu a jejich práci veřejně hodnotil, činnost Marksové zatím nebilancoval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner