Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) očekává, že mu šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek dá v pátek bližší informace týkající se olomoucké kauzy údajné korupce. Řekl to dnes novinářům na úřadu vlády. Vyjádřil také důvěru v policii i státní zastupitelství.

V olomoucké kauze, kterou vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), čelí obvinění čtveřice mužů včetně olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) nebo podnikatele Ivana Kyselého, který je blízkým přítelem exministra vnitra Ivana Langra.

„Já očekávám od pana Bílka informace, o které jsem ho požádal. Já jsem ho písemně vyzval, aby mně odpověděl na některé otázky, které se týkají olomoucké kauzy. Já myslím, že to nejsou otázky, které by si kladl jenom předseda vlády, ale asi si je klade každý občan České republiky,“ uvedl Sobotka.

Poznamenal, že GIBS byla zřízena proto, aby vyšetřovala trestnou činnost policistů. V Olomouci přitom případ nyní vyšetřuje ÚOOZ. Na otázku k možnému odvolání Bílka řekl premiér jen to, že on není tím, kdo by o něm rozhodoval.

Případ související s lidmi z nynější olomoucké kauzy vyšetřovala GIBS už před třemi lety na základě anonymu. Vazby se měly podle tehdejších informací ČTK promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. GIBS nakonec případ odložila.

Sobotka dnes také reagoval na zásah GIBS v ÚOOZ v tomto týdnu. Někteří spekulují, že šlo o odvetu za akci ÚOOZ v Olomouckém kraji. Sobotka věří tomu, že policie a státní zastupitelství nejednají na základě mediální poptávky nebo načasování jiných kauz. „Já mám důvěru ve státní zastupitelství i policii, že postupuje tímto řádným způsobem, a zatím se neobjevily žádné informace, které by potvrzovaly opak,“ konstatoval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner