Všechny rozvědky by měly nově podléhat kontrole Poslanecké sněmovny, zaveden bude i druhý stupeň kontroly odvozený od Sněmovny a vlády. Plánuje to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v novele zákona o zpravodajských službách, kterou v pondělí poslal do připomínkového řízení. Cílem připraveného návrhu, který Sobotka projednával se zástupci všech poslaneckých klubů, je důslednější systém kontroly zpravodajských služeb.

Připravovaná vládní novela přinese kvalitativně nové dvoustupňové pojetí kontroly zpravodajských služeb, uvádí Úřad vlády v tiskové zprávě. Vedle Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství bude mít nově zvláštní kontrolní poslanecký orgán i Úřad pro zahraniční styky a informace.

Vedle toho má být zřízen i od vlády a Sněmovny odvozený expertní kontrolní orgán druhého stupně. Tento orgán, složený z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných osob, bude kontrolovat všechny tři rozvědky. „Mohlo by jít o některé bývalé soudce či státní zástupce, kteří by dostali oprávnění seznamovat se s činností všech zpravodajských služeb,“ uvedl Sobotka v tiskové zprávě.

Vláda podle tiskového prohlášení vychází při přípravě změn z přesvědčení, že zvýšení pravomocí zpravodajských služeb musí doprovázet i zvýšení jejich kontroly. Posílení kompetencí zpravodajských služeb vláda schválila v lednu. Zpravodajci dostali přístup k více informacím potřebným pro boj s terorismem, organizovaným zločinem a korupcí.

Novela je nyní v připomínkovém řízení, následně bude zařazena na schůzi kabinetu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner