Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zakončí své bilanční schůzky s ministry příští týden jednáním s vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Dnes to oznámil tiskový odbor úřadu vlády. Sobotka se s ministry schází od poloviny listopadu, hodnotí s nimi dosavadní úspěchy a plánuje úkoly do zbytku volebního období. Babiš smysl schůzek dříve zpochybnil a označil je za marketingovou kampaň ČSSD.

Premiér se proti Babišovi začal v poslední době výrazněji vymezovat, jak předtím naznačil i v dopisu spolustraníkům, ve kterém při hodnocení neúspěšných krajských voleb také oznámil, že přijde s obměnou vládního týmu. Babiš podle Sobotky dokáže prezentovat řadu úspěchů kabinetu pouze jako zásluhu hnutí ANO.

Sobotka ministra tento týden kritizoval za to, že přišel s návrhy změn v elektronické evidenci tržeb. Systém si podle něj chybným postupem sám rozbíjí. Babiš zase premiéra obvinil ze lži, když v úterý ve Sněmovně prošla novela o střetu zájmů. Premiér podle předsedy hnutí ANO tvrdil, že předpis nepostihne současné ministry, v případě podpisu prezidentem Milošem Zemanem by ale měl zákon významně ovlivnit Babišovo podnikání. Je ale tak důležité, zda se zákon dotkne už současných ministrů, když Babišovi nejde o peníze?

Bilanční schůzky s vicepremiéry a předsedy ostatních koaličních stran si nechal šéf ČSSD Sobotka až na závěr. Oba opakovaně vyzval, aby zvážili změny v čele resortů, které drží jejich strany. Oba předsedové to odmítli. Ve čtvrtek premiér uvedl, že už má jasno, co Babišovi a Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) řekne, ale podrobnosti si nechá pro rozhovory s nimi. S Bělobrádkem se sejde dnes odpoledne.

Sobotka se s ministry začal scházet 14. listopadu. Nejednal od té doby pouze se stranickou kolegyní Michaelou Marksovou (ČSSD). S ní se naopak sešel ve Strakově akademii 7. listopadu, kdy jednal s tehdejšími ministry Svatoplukem Němečkem a Jiřím Dienstbierem, jejichž konec následně ohlásil. Podle spekulací některých médií měla skončit i Marksová. Ministryně tento týden ČTK řekla, že bilanční schůzka se Sobotkou ji čeká. Měla by se podle ní uskutečnit na úřadu práce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner