Praha 2. května (ČTK) – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se dnes pravděpodobně vyjádří k možnému odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) a k dopisu pro Sněmovnu, kterým Babiš vysvětloval nejasnosti kolem svého majetku a daní. V pondělí premiér uvedl, že Babiš by se měl se situací vyrovnat jako chlap. Babiš podezření z daňových úniků odmítá a odstoupit z funkce ministra nechce.

Sobotka i Sněmovna vyzvali Babiše k vysvětlení nejasností zejména kolem jeho nákupu nedaněných jednokorunových dluhopisů od firmy Agrofert, kterou Babiš vlastnil. Transakci prověřuje Finanční správa, která podléhá ministerstvu financí, ale také policie. Podle Babiše by se měli všichni zklidnit a nechat vyšetřovat nezávislé orgány. Sobotka minulý týden uvedl, že své rozhodnutí ohledně Babišova pokračování ve vládě založí na tom, aby bylo prospěšné pro stát i občany.

Ministry na premiérův návrh odvolává prezident, Babiš má na středu s Milošem Zemanem domluvenou schůzku. Uvedl, že chce slyšet prezidentův názor.

Sněmovna Babiše vyzvala k vyvrácení podezření z daňových úniků do konce dubna. Ministr financí v dopisu označil všechny své transakce se společností Agrofert za legální a míní, že vše vysvětlil. Záležitost považuje za organizovanou kampaň a mediální hon na sebe. V pondělí uvedl, že Sobotka ho chce dostat z politiky a poškozuje tím vládu. Podle premiéra vládu zatěžují Babišovy problémy a také zvyšují napětí v koalici.

Obsah Babišova dopisu označila za nedostačující pravicová opozice a Babišovo vysvětlení jeho nákupu korunových dluhopisů Agrofertu je neuspokojivé také podle předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka. Záležitostí by se podle něj měla zabývat koaliční rada a nabídnout řešení. Vlastní postup ohledně nejasností týkajících se Babiše chce dnes navrhnout ODS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner