Praha 27. února (ČTK) – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ve středu sejde na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) s dosavadním šéfem ministerstva Janem Mládkem (ČSSD) a jeho náměstky, aby dočasně převzal vedení resortu. Prezident Miloš Zeman minulý týden akceptoval Sobotkův návrh, aby Mládka odvolal ke konci února. Sobotka dnes po jednání kabinetu novinářům řekl, že už má pověření k tomu, aby se řízení MPO dočasně ujal.

Sobotka minulý týden po schůzce se Zemanem oznámil, že nového ministra navrhne prezidentovi po březnovém sjezdu ČSSD. Se Zemanem o potenciálních kandidátech diskutoval, debatu neuzavřeli. Dnes premiér novinářům řekl, že s možnými kandidáty bude v příštích dnech mluvit, jednání již zahájil.

Mládek dnes dorazil naposledy na jednání vlády. ČTK během zasedání sdělil, že s prezidentem se na schůzce zatím nedomlouval. Sobotka na tiskové konferenci uvedl, že ministrovi poděkoval. „Pozice ministra průmyslu není vůbec jednoduchá, agenda je nesmírně široká, já jsem si to znovu připomněl teď, když se s tou agendou podrobněji seznamuji,“ řekl.

Premiér předpokládá, že jeho pověření vést MPO bude dočasné. V době, kdy bude úřad řídit, se chce zaměřit na prosazení novely zákona o elektronických komunikacích, o jejíž podobu se s Mládkem přel. Nedostatečnou podporou ze strany MPO ve věci cen mobilních dat Sobotka odůvodnil Mládkovo odvolání.

Sobotka uvedl, že má od Zemana pověření, aby resort od 1. března vedl. „A to do doby, než bude jmenován nový ministr,“ řekl. Jako o možných kandidátech na křeslo ministra se mluvilo především o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti a vládním koordinátorovi pro digitální agendu Tomáši Prouzovi, o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi a o někdejším ministru průmyslu Milanu Urbanovi (všichni ČSSD).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner