Premiér Bohuslav Sobotka reagoval na sobotní kritiku ČSSD, kterou vyslovil na sněmu hnutí ANO Andrej Babiš. V něm si ministr financí stěžoval na nefungující koalici. Sobotka reagoval ve svém blogu na webu sociálních demokratů. Kritizoval nové stanovy hnutí ANO nebo předem domluvené volby místopředsedů..

Sobotkův blog reaguje na Babišova ostrá slova na adresu ČSSD. Zaznělo mimo jiné to, že v koalici dochází k podrazům a sociální demokraté jsou rozhazovačná strana se zatíženou minulostí. Babiš by rád změnil i koaliční smlouvu. To ale Sobotka odmítá. „Koaliční smlouvu měnit nechceme a nebudeme, odráží výsledky voleb a je průnikem programu všech tří koaličních stran. Chceme ji dodržet a naplnit,“ napsal k tomu v pondělí premiér.

Potvrdil také dřívější spekulace o tom, že ANO chtělo do vlády místo lidovců Okamurův Úsvit. „S Úsvitem ANO sice od počátku koketovalo a navrhovalo ho nesměle jako partnera místo KDU-ČSL, ale myslím, že už je to snad přešlo,“ doufá Sobotka.

Premiér se podivil i nad tím, jaké stanovy si delegáti ANO na víkendovém sněmu odsouhlasili. „Je zajímavé, že ANO nevyužilo svůj sněm k tomu, aby se více otevřelo a stalo se skutečným hnutím budovaným zdola. Přijalo stanovy, které by pro svůj demokratický centralismus a soustředění moci v okruhu několika lidí v předsednictvu, v demokratické straně, jakou je ČSSD, nikdy nemohly projít,“ píše v blogu Sobotka. Podle jeho názoru se stanovy blíží těm, které fungují v akciových společnostech s jedním akcionářem a houfem bezprávných statistů.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner