Ministerstvo školství připravuje veřejnou zakázku na zajištění kurzů základů vzdělávání v oblasti kultury a demokracie pro lidi, kteří v Česku získali azyl. Má to zlepšit jejich integraci do společnosti. Při dnešních sněmovních interpelacích to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kurzy by měly trvat 20 hodin a navazovat mají na kurzy češtiny.

„Z obsahu kurzu je podstatná orientace na utváření a rozvíjení demokratických vědomostí a postojů, dodržování lidských práv a svobod, pochopení řádu, pravidel a zákonů pro fungování společnosti a k výchově odpovědného člena společnosti,“ řekl Sobotka. Témata upřesní ministerstvo v rámci zadání zakázky.

Ministerstvo školství podle něj vychází z usnesení vlády ke státnímu integračnímu programu z loňského listopadu. „Je to nástroj pomoci lidem s udělenou mezinárodní ochranou v počáteční fázi jejich života v České republice. Týká se tedy oblasti jazykové přípravy, vstupu na trh práce, bydlení, vzdělávání dětí i dospělých,“ dodal premiér. Připustil, že dotace 20 hodin nemusí být mnoho. Ocenil však, že se podařilo prosadit aspoň uvedenou dobu.

Poznamenal také, že pokud cizinci setrvávají v tuzemsku dlouhodobě, nelze úsilí o jejich integraci nadále stavět výhradně na principu dobrovolnosti. Vláda se proto podle něj snaží, aby v souvislosti s absolvováním těchto kurzů stanovil zákon i některé povinnosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner