Praha 18. dubna (ČTK) – Turecko se vzdaluje Evropské unii a oslabuje tam sekulární stát. Novinářům to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na výsledek nedělního referenda, ve kterém těsná většina Turků podpořila posílení pravomocí prezidenta. Bezprostřední dopad na vztahy s Českem ale referendum podle Sobotky mít nebude.

„Referendum ukázalo, že turecká společnost je zásadním způsobem rozdělená. ukázalo se také, že Turecko se dále vzdaluje Evropské unii, dále se vzdaluje evropským hodnotám a obávám se, že dochází k dalšímu oslabování sekulárního státu, který podle mého názoru garantoval do značné míry demokratické fungování Turecka. Takže ty zprávy nejsou úplně pozitivní,“ řekl Sobotka.

„Bezprostředně výsledek referenda neovlivní vztahy České republiky a Turecka. Ale můžeme z dlouhodobého hlediska sledovat, že každý další krok, který v politice prosazuje prezident (Recep Tayyip) Erdogan, vzdaluje Turecko Evropě jako celku,“ řekl Sobotka.

Návrh na ústavní změnu, která zásadním způsobem posílí pravomoci tureckého prezidenta Erdogana, byl přijat těsnou většinou. Rozhodlo se pro ni 51,4 procenta hlasujících. Hlavní turecká opoziční strana v pondělí vyzvala ke zrušení výsledků referenda. Hlasování a sčítání hlasů podle ní provázely podvody.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner