Hirošima (Japonsko) 30. června (zvláštní zpravodajka ČTK) – Premiér Bohuslav Sobotka dnes ukončí návštěvu Japonska. V Hirošimě uctí památku obětí jaderné bomby, která město na konci druhé světové války srovnala se zemí.

Český premiér položí věnec v Parku míru a prohlédne si muzeum s expozicí o průběhu války, roli Hirošimy v této válce a o důsledcích výbuchu atomové bomby. Zastaví se také v Památníku míru, což je torzo někdejšího Průmyslového paláce od českého architekta Jana Letzela, který jako jediná budova v okolí výbuchu bomby zůstal stát.

Japonsko bylo za druhé světové války spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie. V důsledku amerického jaderného útoku na toto japonské město z 6. srpna 1945 zahynulo okamžitě na 80.000 lidí a desítky tisíc dalších zemřely v průběhu následujících měsíců. Japonsko brzy po útoku kapitulovalo.

Do Hirošimy pojede Sobotka opět rychlovlakem šinkansenem, kterým cestoval i o den dřív z Tokia do Kjóta. V Hirošimě se setká s tamním starostou Kazumim Macuim a po ceremoniálu u památníku by měl následovat výlet lodí na ostrov Mijadžima se svatyní Icušima, která je na seznamu UNESCO. V 17:00 místního času (10:00 SELČ) odletí premiér z Hirošimy do Prahy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner