Salcburk 23. srpna (zvláštní zpravodajka ČTK) – Země V4, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko chystají společnou schůzku s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem kvůli navrhovaným změnám evropské směrnice o vysílání pracovníků. Chtějí jednat mimo jiné o tom, aby se na mezinárodní dopravu předpis nevztahoval. Novinářům to dnes před svou odpolední schůzkou s Macronem v Salcburku řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Návrhy změn ve vysílání pracovníků představila loni na jaře Evropská komise. Pravidla by se měla zpřísnit. Staré členské země si stěžují na to, že levnější vysílané síly z východu unie ohrožují jejich pracovní místa. Nové unijní země zas argumentují tím, že by změny mohly ohrozit jejich firmy a dotknout se hlavně řidičů z povolání.

„V4 chystá jednání s francouzským prezidentem Macronem o revizi směrnice o vysílání. Máme společnou pozici a představu, jak by směrnice měla vypadat. Pro nás je důležité, aby to nebylo diskriminační. Je také důležité, abychom pokud možno vyňali otázku mezinárodní dopravy,“ uvedl Sobotka.

Právě kvůli odměňování řidičů se vedl spor. Podle českého premiéra chce V4 pro své dopravce vyjednat co nejlepší podmínky. „Určitě žádná ze zemí V4 nezpochybňuje princip, že by za stejnou práci na stejném místě měl být také stejný plat. Tady si myslím, že ten problém není. Otázka je, jak to bude konkrétně nastaveno a co vše se z hlediska směrnice o vysílání do toho bude započítávat,“ řekl premiér.

Návrhy změn směrnice se týkají omezení doby vyslání i pracovních podmínek. Firma by v cizině měla dodržovat tamní legislativu či kolektivní smlouvy, aby vyslaní nedostávali nižší odměnu. Nárok by tak měli mít třeba i na všechny příplatky, které se v dané zemi vyplácejí. Stejné podmínky jako místní by museli mít i agenturní pracovníci.

O směrnici by dnes měli spolu v Salcburku jednat šéfové vlád ČR, Slovenska a Rakouska s Macronem. Francouzského prezidenta dnes Evropská komise za jeho úsilí o nalezení společného řešení pochválila a podpořila ho. Zahraniční média s odvoláním na Elysejský palác uvedla, že se Macron nyní potkává s zástupci zemí střední a východní Evropy, které jsou vstřícnější ke spolupráci. Po jednání s českým a slovenským premiérem pojede do Bulharska a Rumunska, Polsko a Maďarsko vynechá.

Sobotka odmítl, že by ČR vyjednávala o jiné variantě, než je ta, na níž se země Visegrádu dohodly. Takzvaný slavkovský formát – tedy Česko, Slovensko a Rakousko – podle něj odklon od uskupení V4 nepředstavuje. „Pro Česko je to dobrá příležitost mluvit se zeměmi, které platí eurem a směřují do jádra evropské integrace,“ řekl šéf českého kabinetu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner