Takzvaná visegrádská skupina (V4 – Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) společně zvýší příspěvek do fondu na pomoc Africe o 400.000 eur (zhruba 11 milionů korun). Poskytne také 300 lidí navíc do evropských agentur, které se zabývají ostrahou hranic a azylovou politikou. Český premiér Bohuslav Sobotka, který na Maltě při nynějším jednání Evropské unie a některých afrických států o migrační krizi zastupoval i Polsko, to řekl novinářům po schůzce s šéfy vlád Slovenska a Maďarska. Tento krok má podle Sobotky demonstrovat zájem států V4 řešit migrační krizi.

Záměr skupiny nabídnout evropským agenturám stovky expertů vpodvečer na tiskové konferenci ocenili předseda unijních summitů Donald Tusk a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Juncker záměr V4 označil za „dobrou zprávu“. Tusk, který dnes za nejdůležitější krok ke zvládnutí migrační krize označil ochranu vnějších hranic schengenského prostoru, novinářům řekl, že zaplnění mezer v práci agentur je nezbytné.

Svěřenecký fond na pomoc Africe dnes byl maltském summitu oficiálně ustanoven. Evropská komise už do něj vyčlenila 1,8 miliardy eur (přes 48,5 miliardy Kč) a další peníze poskytnou unijní státy i některé evropské země mimo EU. Cílem je přispět k řešení krizí v Africe a podpořit stabilitu v oblasti. Česko do fondu dalo 600.000 eur (16,2 milionu korun).

Visegrádští premiéři se podle Sobotky shodli, že jejich státy společnými silami poskytnou další peníze, aby byl příspěvek visegrádské skupiny celkem tři miliony eur. „Pokud se nám podaří v rámci V4 vklad tři miliony eur, tak bychom jako V4 měli mít jednoho společného zástupce ve správní radě. Zvýšilo by to náš vliv vliv na rozhodování o tom, jakým způsobem budou ty finanční prostředky použity,“ řekl Sobotka.

Podle českého premiéra by peníze měly jít zhruba ke 23 africkým státům a měly by sloužit k zajištění zdrojů pitné vody a k vytvoření pracovních míst. „Řada afrických zemí volala také po investicích, které by vedly k industrializaci Afriky. Hodně se mluvilo o dostupnosti elektřiny,“ řekl Sobotka.

Kromě peněz státy V4 poskytnou dalších 300 lidí do agentur Frontex a EASO. Frontex je evropská agentura, která se stará o kontrolu vnějších hranic EU. Česko chce, aby tato agentura měla větší rozpočet, vlastní lidi a vybavení. Dosud musí o vše žádat členské státy EU. EASO je Evropský podpůrný azylový úřad, kde experti řeší společný evropský azylový systém a otázky evropské spolupráce.

Předsedové Evropské komise a Evropské rady Jean-Claude Juncker a Donald Tusk minulý týden vyzvali ve společném dopise šéfy států a vlád zemí Evropské unie k rychlejší reakci na uprchlickou krizi. Unijní země podle Junckera a Tuska do minulého týdne poskytly pouze 153 z 374 slíbených expertů do Evropského podpůrného azylového úřadu, tedy méně než polovinu. Evropská agentura na ochranu vnějších hranic dostala místo 775 přislíbených lidí zatím jen 353.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner