Praha 23. srpna (ČTK) – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes vyhodnotí devítiměsíční působení svého stranického kolegy Jana Chvojky ve funkci ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. Další ze schůzek, na kterých předseda vlády debatuje s ministry o plnění jejich úkolů, se odehraje ve Strakově akademii, kde sídlí jak premiérova, tak Chvojkova kancelář.

Když Chvojka loni v listopadu vystřídal ve funkci Jiřího Dienstbiera (ČSSD), Sobotka si od něj sliboval pomoc v prosazování legislativy připravované sociálními demokraty. Dostal za úkol do říjnových voleb dokončit zákon o sociálním podnikání a jednání o výkupu vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě protektorátního sběrného tábora pro Romy. Zatímco výkup vepřína v pondělí posvětila vláda, zákon o sociálním podnikání Sobotkova vláda zanechá novému kabinetu ve stádiu návrhu. Souhlas Sněmovny pak nezískal návrh zákona o sociálním bydlení, na kterém se Chvojkův úřad podílel spolu s ministerstvy práce a sociálních věcí a místního rozvoje.

Premiér po Chvojkově nástupu do úřadu řekl, že by ministr měl dokončit i úpravu ochrany oznamovatelů korupce. Návrh normy vláda sice schválila, ale Sněmovna se jím nezabývala. Také naděje, že poslanci přijmou kabinetem prosazované změny v rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu na hospodaření krajů a obcí, je mizivá.

Naplnit se Chvojkovi podařil záměr uspořádat několik odborných diskusí o hodnocení a případných změnách Ústavy. O případných změnách ústavy debatovali od loňského prosince do června odborníci v rámci kulatých stolů. Závěry chce ministr představit společně s ústavním právníkem Alešem Gerlochem v září. Lídr ČSSD v Pardubickém kraji se chtěl zaměřit také na řešení situace lidí v ghettech, na zvýšení jejich zaměstnanosti i možnosti oddlužení.

Sobotka s ministry bilancuje už potřetí. Nejprve hodnotil práci vlády v polovině roku 2014, podruhé loni v listopadu a prosinci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner