Bilancování posledních tří let činnosti ministerstva práce čeká dnes odpoledne premiéra Bohuslava Sobotku a šéfku resortu Michaelu Marksovou-Tominovou (ČSSD). Předseda vlády s ní chce mluvit třeba o valorizaci důchodů či o opatřeních na podporu rodin. V úterý už společně hodnotili úřady práce a zaměstnanost v Česku. Výsledkem schůzky by měl být také seznam kroků, které by měl resort do voleb ještě stihnout.

Sobotka v úterý po návštěvě centrály úřadu práce řekl, že agenda ministerstva práce je tak rozsáhlá, že jedna schůzka nestačí. Vyzdvihl zvýšené kontroly úřadů práce proti zneužívání dávek, nízkou nezaměstnanost či rostoucí minimální mzdu.

Dnešní jednání by se mělo týkat valorizace penzí a podpory rodin. Důchodová komise navrhla, aby se důchody začaly zvyšovat výrazněji než dosud – o polovinu růstu reálných mezd místo třetiny a o index růstu cen zboží, které pořizují důchodci. Ministerstvo práce chystá také návrhy na změnu vyplácení přídavků na děti. Sobotka už dřív řekl, že nutné je také rychle dokončit chystaný zákon o sociálním bydlení a začít ho projednávat.

Bilanční rozhovory se členy kabinetu odstartoval Sobotka před třemi týdny. Mezitím vyměnil ve vládě ministry zdravotnictví a pro lidská práva za ČSSD, a to po neúspěšném výsledku strany v podzimních krajských volbách. Původně se mluvilo i o změně v čele resortu práce, Marksová ale ve funkci zůstala.

Šéfové koaličních stran už dřív uvedli, že výměnu svých ministrů neplánují. Dnes měl premiér bilancovat také s lídrem hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem, ten se ale kvůli nemoci omluvil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner