Poslanci sněmovního výboru pro obranu dnes podpořili návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na jmenování nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jiřího Langa a vznik funkce vládního koordinátora kybernetické bezpečnosti. Souhlasí i s tím, aby se jím stal nynější ředitel NBÚ Dušan Navrátil. Navrátil bude pověřen vybudováním Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost s centrem v Brně. Sobotka míní, že by mohl být i prvním šéfem nového úřadu. O tom ale zřejmě bude rozhodovat až příští vláda, podotkl.

„Moje představa je, že bude pověřen koordinací všech kroků, které jsou potřeba proto, aby nový úřad vznikl,“ uvedl Sobotka a doplnil, že nejprve je třeba zajistit legislativní rámec jeho vzniku. Nominaci Navrátila považuje za logickou, protože se za jeho řízení NBÚ začal kybernetickou bezpečností zabývat a vybudoval kvůli tomu robustní strukturu.

Kybernetická agenda NBÚ podle Sobotky ale přesáhla rozsah původního zaměření úřadu. Kvůli nárůstu nových typů bezpečnostních hrozeb se stala i prioritou vlády. Samostatný úřad bude efektivnější nástroj, zdůvodnil premiér, proč se rozhodl dosavadní agendy rozdělit. Chce, aby NBÚ zůstal plně nezávislý k tomu, aby byl schopen vydávat bezpečnostní prověrky.

Návrh na jmenování Navrátilova nástupce v NBÚ odůvodnil Sobotka tím, že Lang vedl 13 let Bezpečnostní informační službu (BIS). Poté, co místo letos opustil, bylo zájmem státu najít mu odpovídající místo ve státní správě. Premiér připomněl, že část specialistů po odchodu z funkce odchází do privátních služeb, což považuje za problematické. Lang poslancům sdělil, že dostal několik lukrativních nabídek „z východu i západu“, chce ale dál pracovat pro stát.

Navrhované změny chce Sobotka projednat na pondělním zasedání vlády. Nabýt účinnosti by měly od konce ledna a nový úřad by měl začít fungovat do konce příštího roku.

Nesystémovost přístupu Sobotky v předkládání návrhů, které se týkají bezpečnosti, kritizovala na výboru poslankyně opoziční ODS Jana Černochová. „Jste vláda Kosteleckých uzenin, postupujete salámovou metodou,“ uvedla s tím, že s několika předlohami přichází Sobotka postupně a jsou neprovázané. Jako příklad uvedla chystanou novelu zákona o Vojenském zpravodajství. „Rozvíjení kybernetické bezpečnosti není chaos, ale organické rozrůstání,“ bránil se Sobotka. Personální změny podle něj vláda dělá v souvislosti s rozvíjením kybernetické bezpečnosti a nejsou spojeny s nějakým konfliktem.

Kybernetické centrum, které má Česko chránit před hackerskými útoky a dalšími bezpečnostními incidenty, získá novou budovu v části původních kasáren v Brně – Černých Polích. V budoucnu by v centru mělo pracovat 400 lidí. Z dosavadních agend NBÚ bude nový úřad řešit kybernetickou bezpečnost, část problematiky ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů, kryptografickou ochranu či neveřejné služby v rámci družicového systému Galileo. Navrátil uvedl, že počítá i s kancelářemi v Praze.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner