Tokio 28. června (zvláštní zpravodajka ČTK) – Premiéra Bohuslava Sobotku dnes v Tokiu přijme korunní princ Naruhito. Předseda české vlády rovněž v japonské metropoli zahájí česko-japonské hospodářské fórum a vystoupí s přednáškou o budoucnosti Evropy na tokijské univerzitě Džósai, kde mu bude předán čestný doktorát.

Sobotka přicestoval do Tokia v úterý a v Japonsku setrvá do pátku. Doprovází ho ministr obchodu a průmyslu, ministr kultury a podnikatelská delegace. Hospodářského fóra se z české strany zúčastní třicítka zástupců firem z oblasti obranného a leteckého průmyslu, zdravotnictví, strojírenství, energetiky nebo informačních a komunikačních technologií a robotiky. O možnostech ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi jednal Sobotka s japonským premiérem Šinzóem Abem již v úterý.

Korunní princ Naruhito, který Sobotku přijme kolem 14:30 místního času (07:30 SELČ), se zřejmě již brzy stane japonským panovníkem. Jeho otec, třiaosmdesátiletý císař Akihito, totiž loni v létě překvapivě oznámil, že by rád předal korunu svému nejstaršímu synovi kvůli svému vysokému věku a horšícímu se zdraví. Půjde-li vše podle předpokladů, k abdikaci podle médií pravděpodobně dojde na sklonku roku 2018.

Předsedovi české vlády bude dnes udělen titul čestného doktora na tokijské univerzitě Džósai, která má i katedru středoevropských studií. Na programu českého premiéra v Tokiu je dnes také schůzka s vedením japonské pivovarnické firmy Asahi Breweries, která letos koupila Plzeňský Prazdroj, a slavnostní recepce na českém velvyslanectví.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner