Česko musí pomáhat lidem v nouzi, ale musí zároveň myslet i na svou bezpečnost. V reakci na páteční teroristické útoky v Paříži, které si vyžádaly na 130 lidských životů, to dnes řekl v České televizi premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dnešní slova šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera o nezměněném přístupu k migraci ho zklamala.

Juncker dnes řekl, že země Evropské unie by neměly začít odmítat uprchlíky v reakci na útoky v Paříži. Podle něj není potřeba, aby osmadvacítka nějak měnila svůj přístup k řešení migrační krize. Juncker také zdůraznil, že pachatelé atentátů nebyli uchazeči o azyl, ale zločinci.

Evropa ale podle Sobotky dosud nebyla dostatečně schopna při řešení migrační krize zdůrazňovat bezpečnostní otázky. Poznamenal, že Česko musí pomáhat lidem, kteří jsou v nouzi, ale zároveň myslet na svou bezpečnost. „Mysleme na takovou zásadní věc, jako je vlastní bezpečnost,“ uvedl premiér. Poukázal na to, že pokud nebude obnovena bezpečnost na vnější schengenské hranici EU, budou si muset jednotlivé členské státy zajistit bezpečnost svých hranic sami.

V této souvislosti poznamenal, že ho zklamala Junckerova slova o tom, že není potřeba, aby osmadvacítka nějak měnila svůj přístup k řešení migrační krize. „Mě ta slova zklamala,“ řekl Sobotka. Je potřeba podle něj především zvýšit tlak na ochranu vnější schengenské hranice.

Aby se vyřešily současné potíže s migrací a takzvaným Islámským státem, je podle Sobotky potřeba rychle dokončit domluvu s Tureckem, které by mohlo migrační toky kontrolovat. Dále je nutné dokončit rozhovory mocností se Sýrií, které by měly vést ke konci tamního konfliktu. Sobotka poznamenal, že atentáty v Paříži vytvoří mnohem větší tlak na Rusko a USA, aby se na nějakém řešení v Sýrii domluvily. Dalším nutným krokem podle premiéra bude lepší ostraha vnější schengenské hranice vytvořením společné evropské pohraniční a pobřežní stráže a zintenzivnění a lepší koordinace boje proti takzvanému Islámskému státu.

Česko podle Sobotky bude pokračovat v podpoře irácké vlády i Kurdů. Požádal prý ministra obrany Martina Stropnického (ANO), aby připravil další možnosti, jak by jim i Jordánsku mohla ČR pomoct. V minulosti Česko dodalo Iráku i Kurdům munici, nyní jim chce poslat ruční zbraně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner