Londýn 8. července (ČTK) – Socha bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové před parlamentem v Londýně zatím stát nebude. Mimo jiné kvůli obavám, že by monument pravicové političky mohli poškodit levicoví vandalové, uvedl server BBC. Vztyčení sochy ale nadále prosazuje současná premiérka Theresa Mayová, která stejně jako Thatcherová patří ke Konzervativní straně.

K umístění třímetrové bronzové sochy na náměstí před parlamentem mají z různých důvodů výhrady správci parku i rodina expremiérky.

Thatcherová už dvě sochy má – jednu přímo v parlamentu a druhou ve městě Grantham, kde se v roce 1925 narodila.

Thatcherová byla první ženou v čele britské vlády. Kabinet řídila v letech 1979 až 1990, což je nejdelší premiérské období v poválečné historii ostrovního království.

Svou rozhodností a neústupností si vysloužila přezdívku Železná lady. Zrušila desítky státních úřadů, snížila veřejné výdaje, včetně například výdajů na školství, snížila daně z příjmu a zahájila privatizaci a deregulaci. Všechny tyto počiny a také boj s odbory Thatcherové dodnes levice zazlívá.

Thatcherová několikrát navštívila i Českou republiku, poprvé oficiálně v září 1990, kdy se stala prvním britským ministerským předsedou, který do Československa od jeho vzniku zavítal. Při návštěvě Prahy v listopadu 1999 pak převzala za své mimořádné zásluhy o svržení komunismu v Evropě Řád Bílého lva.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner