Vězněný lídr venezuelské opozice Leopoldo López vyzval své stoupence, aby pokračovali v protivládních protestech, navzdory tomu, že si střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami vyžádaly desítky životů. Informovala o tom dnes agentura AP. Více než dva měsíce trvající protivládní protesty si ve Venezuele už vyžádaly přes 60 mrtvých. Poslední oběť zemřela v neděli. Těžkým popáleninám podlehl mladý muž, který se zapálil při květnovém protestu v Caracasu.

Do ulic hlavního města vyšli dnes nespokojenci opět, přičemž řadu komunikací zablokovali. Znovu se dožadují vyhlášení prezidentských voleb. Vysoká účast na dnešní demonstraci je podle AP reakcí na videozáznam, v němž López řekl, že s protivládními protesty souhlasí.

Vůdce opozice byl odsouzen ke 14 rokům vězení za podněcování k násilí během protivládních protestů v roce 2014. Podle řady států a organizací na ochranu lidských práv šlo o politický proces.

V neděli Lópeze navštívili někdejší španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero a venezuelská ministryně zahraničních věcí Delcy Rodríguezová. O čem s Lópezem hovořili, není jasné.

Současné nepokoje v zemi vypukly poté, co se nejvyšší soud koncem března rozhodl převzít pravomoci parlamentu, který kontroluje opozice. Soud posléze verdikt pod tlakem zrušil, protesty ale pokračují, neboť podobné kroky blokující práci poslanců činí nejvyšší soud už více než rok, tedy od té doby, co opozice v zastupitelském sboru získala většinu.

Protesty také souvisejí s hlubokou ekonomickou krizí, kvůli níž je v zemi nedostatek základních potravin a léků. Z krize demonstranti viní socialistickou vládu.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro začátkem měsíce řekl, že vyhlásí referendum o změnách ústavy. Opozice se obává, že si tak prezident chce pojistit moc a vyhnout se předpokládané porážce v prezidentských volbách plánovaných na příští rok.

Maduro tvrdí, že se jeho oponenti pokoušejí o převrat v zemi za pomoci nekalých zahraničních sil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner