Damašek 24. dubna (ČTK) – Arabsko-kurdské síly dnes poprvé pronikly do severosyrského města Tabka, které ovládají radikálové z takzvaného Islámského státu (IS). Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Tabka představuje pro arabsko-kurdské milice klíčovou překážku na cestě k hlavní baště IS, městu Rakka.

Koalice Syrské demokratické síly (SDF), jejíž významnou složkou jsou kurdské milice YPG, zahájila tažení k Rakce loni v listopadu. Spojencem SDF v boji proti IS je mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy. Na místě jsou také američtí poradci a specialisté.

Podle SOHR vstoupili dnes bojovníci SDF „poprvé do Tabky, kterou (předtím) ze všech stran obklíčili“. Milice se zmocnily několika bodů na jihu a postupují na západní okraj města, uvedla SOHR v prohlášení, z nějž citovala agentura AFP.

Bojovníci koalice svádějí v Tabce tuhé boje s radikály, kteří se je snaží zatlačit zpět, uvedla SOHR. Pozice IS jsou terčem intenzivních náletů mezinárodní koalice. Při jednom z nich podle SOHR zahynula rodina složená ze tří žen a pěti dětí, která se autem pokusila opustit jihovýchod města.

Bojovníci IS ztrácejí své pozice v Iráku, kde brání svou tamní baštu, město Mosul. Irácká armáda dobyla v lednu jeho východní část a teď bojuje o západní. V Sýrii je IS přítomen hlavně v Rakce a rovněž v severozápadní provincii Dajr az-Zaur.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner