Piráti se u somálských břehů zmocnili ropného tankeru s osmičlennou posádkou. Oznámily to dnes somálské úřady a potvrdili experti na problematiku pirátství. Na této přepravní trase jde o první únos velkého komerčního plavidla od roku 2012, informují zahraniční média. Somálský částečně autonomní stát Puntland vyslal vojáky, aby loď osvobodili, uvedla s odvoláním na místní policii agentura Reuters. Kolem vlastnictví tankeru zatím panují nejasnosti.

John Steed z organizace monitorující činnost pirátů Oceans Beyond Piracy řekl, že plavidlo převáželo ropu z Džibutska do Somálska. Tanker Aris 13 vyslal nouzový signál, odpojil sledovací systémy a změnil kurz k somálským břehům. „Loď včera odpoledne (v pondělí) nahlásila, že ji sledují dva lehké čluny,“ sdělil Steed, kterého citovala agentura Reuters.

Steed dodal, že vlastníkem jsou Spojené arabské emiráty a že loď plula pod srílanskou vlajkou. Zdroj z Blízkého východu ale podle agentury AP tvrdí, že vlastníkem plavidla je Řecko a že tanker plul pod komorskou vlajkou. V plánu podle něj byla změna vlajky na srílanskou. U tankerů se vlajka, pod kterou plují, mění často, stejně jako vlastnictví plavidel.

Nejmenovaný veřejný činitel v Puntlandu agentuře AP oznámil, že kontrolu nad lodí převzalo několik desítek mužů. Podle jiného nejmenovaného zdroje z Blízkého východu loď přepadli ozbrojenci, kteří přijeli na dvou lehkých člunech. Na palubě je podle něj osmičlenná posádka srílanských občanů. Piráti prý zatím nepožadovali výkupné.

Somálští piráti unášejí lodi s cílem dostat výkupné. Členy posádky podle AP většinou nezabíjejí.

U břehů Somálska působí od prosince 2008 v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN protipirátská operace Evropské unie nazvaná Atalanta. Země EU loni v listopadu mandát mise prodloužily do konce roku 2018. V regionu se vedle lodí Atalanty ve snaze omezit pirátské aktivity pohybují také plavidla dalších zemí NATO, ale i Číny, Ruska, Japonska či Indie.

Mezi místními rybáři, z nichž někteří jsou bývalí piráti, narůstá frustrace z přítomnosti zahraničních lodí ve vodách, kde jsou zvyklí rybařit. Starší muž Salad Nur z pobřežního města v Puntlandu agentuře AP řekl, že „muži se od včerejšího rána plavili po oceánu ve snaze najít cizí loď, kterou by mohli přepadnout a nakonec našli tuto (…). Cizí rybáři je připravili o živobytí,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner