Soud dnes bývalému náměstkovi královéhradeckého primátora Josefu Malířovi (VPM) uložil trest 2,5 roku vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli nevýhodnému obchodu pro město. Šlo o předraženou koupi parkovacího domu. Rozsudek není pravomocný. Krajský soud se případem zabýval podruhé, kauzu mu vrátil k novému projednání Nejvyšší soud po dovolání nejvyššího státního zástupce. Žalobce nesouhlasil se zprošťujícími rozsudky krajského a vrchního soudu.

„Hlavním garantem byl obviněný, že šlo o nevýhodnou cenu pro městu, šlo dovodit. Cena byla uhrazena o 25 milionu vyšší než cena obvyklá. Trest je odpovídající tomu, co spáchal a jak se choval při i po činu,“ řekl předseda senátu krajského soudu Miroslav Mjartan. Podle soudu způsobil obžalovaný škodu zhruba 25 milionů korun. Malíř by měl jako náhradu škody zaplatit Hradci Králové 23,8 milionu korun, tedy částku, kterou město požadovalo.

V kauze parkovacího domu v areálu bývalé mlékárny u hlavního vlakového nádraží obžaloba vinila Malíře z toho, že jako předkladatel ostatním členům rady města a zastupitelstva vědomě podával nepravdivé a zkreslené informace s tím záměrem, aby si Hradec Králové koupil parkovací dům, který budovala soukromá firma. Město za parkovací dům v roce 2010 zaplatilo 75 milionů korun, ale podle revizního znaleckého posudku byla obvyklá cena nemovitosti 41,6 milionu.

Státní zástupce pro Malíře žádal pětileté vězení, městu Malíř údajně způsobil škodu 33 milionů korun. Malíř vinu od počátku odmítá.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner