Lucemburk 10. května (zpravodaj ČTK) – Zástupci Slovenska a Maďarska dnes Soudu Evropské unie v Lucemburku vysvětlí pohled svých zemí na způsob, jakým unijní země v září 2015 rozhodly o programu mimořádného přerozdělení žadatelů o azyl podle kvót. Oba státy kvůli tomu podaly žalobu. Soud nyní jen vyslechne argumenty, rozhodnutí padne až později.

Odpor zemí visegrádské skupiny k návrhu na toto mimořádné přerozdělení podle kvót byl zřejmý už v roce 2015. Ministři ale tehdy své kolegy z Maďarska, Slovenska, České republiky a Rumunska přehlasovali, předsednickému Lucembursku stačila k prosazení návrhu takzvaná kvalifikovaná většina. Program následně část zemí EU v praxi bojkotovala.

Bratislava soud žádá, aby prohlásil rozhodnutí o přerozdělování podle kvót za neplatné a uložil členským zemím, aby zaplatily náhrady řízení. Budapešť žádá zrušení rozhodnutí a pokud by nebylo vyhověno, tak pouze zrušení v rozsahu, ve kterém se týká Maďarska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner