Hlavní líčení s bývalou šéfkou premiérova kabinetu Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a podnikatelem Ivem Rittigem opět nemůže pokračovat. Spoluobžalovaný Tomáš Jindra dnes oznámil, že onemocněl, a pražský městský soud tak musel zrušit jednání nařízené na středu a pátek. Sdělila to mluvčí soudu Markéta Puci. V předchozím termínu se líčení rovněž nekonalo, tehdy kvůli nemoci Rittiga.

Trestní kauza se týká údajného vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS). Nečasové hrozí v případě prokázání viny až osmileté vězení, zbylým obviněným – někdejšímu poradci ministra zemědělství Jindrovi, Rittigovi a právníkovi Davidu Michalovi – může soud uložit maximálně tři roky odnětí svobody.

„Obžalovaný Jindra dnes zaslal soudu lékařskou zprávu a omluvu, že se jednání nemůže zúčastnit. Vzhledem k tomu, že zároveň nesouhlasil s konáním jednání ve své nepřítomnosti, nezbylo předsedovi senátu nic jiného než oba termíny zrušit,“ uvedla mluvčí.

Hlavní líčení začalo letos 30. května, podle databáze Infosoud se ve věci naposledy jednalo 1. června. Následně se soud pokoušel nařídit jednání na 19. srpna, 23. srpna, 21. října a naposledy na 25. října. Termín ale pokaždé zrušil, v říjnu pro Rittigovu nemoc. Předseda senátu Petr Novák se tehdy rozhodl, že k podnikatelovu zdravotnímu stavu a možnosti jeho účasti u soudu nechá vypracovat znalecký posudek. Jeho závěry chtěl prezentovat na středečním jednání, které mělo být z větší části neveřejné. Soud se chtěl totiž zabývat důkazy, které podléhají utajení.

Obžaloba tvrdí, že Rittig a Jindra se v roce 2012 dověděli od Nečasové a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), že premiér Petr Nečas (ODS) dostal od šéfa civilní rozvědky utajený materiál. Dovodili, že se týká právě jich, a Rittig proto poslal svého advokáta Michala na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila. Podle státního zástupce mohl Rittig díky vynesení informace učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány. Obvinění se opírá především o odposlechy schůzek v pražském hotelu Ventana. Všichni čtyři obžalovaní vinu odmítají, Rittig obžalobu označil za absurdní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner