Federální soud v USA odstranil jednu z překážek, která blokovala uskutečnění slibu prezidenta Donalda Trumpa postavit na hranicích s Mexikem zeď. Soud odmítl žalobu amerického státu Kalifornie, který napadl postup při udělování ekologických výjimek pro stavbu pohraniční bariéry. Trump dnes uvedl, že nehodlá zahájit stavbu kalifornského úseku před schválením financí na projekt celé zdi.

„Rozhodl jsem se, že ty části zdi, které chce Kalifornie postavit nyní, nebudou postaveny, dokud nebude schválena celá zeď,“ napsal Trump na twitteru s tím, že úterní verdikt soudu je velké vítězství.

Soudce Gonzalo Curiel svým verdiktem umožnil Trumpově administrativě nevyžadovat posudky dopadů na životní prostředí, které přitom bývají předmětem právních sporů, takže mohou stavbu výrazně prodloužit, případně zcela zablokovat.

Americká média v souvislosti s verdiktem upozornila na fakt, že prezidenta podpořil soudce, jehož nestrannost Trump během prezidentské kampaně zpochybnil. Tehdy Curiel řešil případ žaloby podané kvůli údajnému podvodu na Trumpův projekt virtuální univerzity. Curielovi rodiče do USA přišli z Mexika, což podle tehdejšího Trumpova prohlášení ve světle slibu postavit zeď mohlo ovlivnit soudcovu nestrannost. Sám Curiel se už narodil v USA, takže podle amerického práva je rodilým americkým občanem.

Stavba zdi byla jedním z hlavních předvolebních slibů republikánského prezidenta Trumpa, jenž svou kampaň postavil na plánu zbavit Spojené státy přistěhovalců, kteří v zemi pobývají ilegálně. Velká část jich přichází právě přes mexickou hranici.

Kongres však dosud neschválil uvolnění peněz nutných na stavbu zdi. Opoziční demokraté vytrvale odmítají souhlasit s financováním stavby, která nemá zcela jednoznačnou podporu ani mezi republikány. Senát během února zamítl návrh na uvolnění 18 miliard dolarů (374 miliard Kč), který chtěl Trump prosadit v rámci imigračního zákona, na němž obě strany dlouhodobě a zatím marně hledají shodu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner