Osmnáctiměsíční a čtrnáctiměsíční tresty dnes u polského soudu dostali dva členové skupiny „Love Macht Frei“, kteří se loni v březnu vysvlékli do naha před vstupem do koncentračního tábora v Osvětimi. Dalších deset účastníků manifestace dostalo pokuty ve výši 10.000 zlotých (přes 60.000 korun), zbytek byl odsouzen k veřejně prospěšným pracím, informovala agentura AFP.

„Musíme vyslat jasný signál (…), že podobné činy se nesmějí nikdy opakovat,“ řekl státní zástupce Mariusz Slomka. V obžalovací řeči zdůraznil, že Osvětim je „místem paměti lidstva, symbolem mučednické smrti a hřbitovem pro tisíce lidských bytostí“.

V březnu 2017 se před vstupem do koncentračního tábora, v němž za druhé světové války zahynulo 1,1 milionu osob, shromáždili členové neformálního uskupení Love Macht Frei, shodili oděvy a přivázali se jeden k druhému. Také na bránu s nápisem „Arbeit macht frei“ (německy „práce osvobozuje“) vyvěsili bílý transparent s růžovým nápisem „love“ a zabili před ní ovci.

Tresty odnětí svobody za to dostali údajní organizátoři manifestace – Polák a Bělorus. Mezi ostatními potrestanými je i jeden Němec, uvedla AFP. Údajní strůjci akce se hájili, že chtěli propagovat dobrou věc. Jejich výstup byl prý projevem pacifismu a hlasitým protestem proti válce. Zároveň vyjádřili lítost nad tím, že způsobili utrpení zvířeti. Zabitý beránek podle prohlášení skupiny představoval „oběť války, jíž byl definitivně vzat život“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner