Sedmatřicetiletého Petra Kramného z Karviné potrestal Krajský soud v Ostravě 28 lety vězení za vraždu. Senát ho uznal vinným, že v červenci 2013 na dovolené v Egyptě zabil elektrickým proudem svou šestatřicetiletou manželku a osmiletou dceru. Kramný také musí podle soudu zaplatit příbuzným své ženy celkem osm milionů korun. Kramný se proti rozsudku hned odvolal, státní zástupce si pro případné odvolání ponechal lhůtu.

Kramný od počátku vinu popíral, tvrdil, že celá rodina měla žaludeční problémy. Obhájkyně Jana Rejžková žádala, aby jejího klienta soud viny zprostil. Kramný už je téměř dva roky ve vazbě. Žalobce pro Kramného žádal výjimečný trest 30 let vězení.

Případ byl podle soudkyně Renaty Gilové specifický. „Místo činu nebylo na území ČR. Technici a kriminalisté neměli možnost prohlédnout místo činu a soudní lékaři neměli šanci provést prvotní pitvu. Přesto je senát přesvědčen, že se shromáždilo dostatek důkazů, aby mohl rozhodnout,“ řekla. Důkazy podle ní tvoří ucelený řetěz, jehož články na sebe navazují a podporují se. Není podle soudkyně proto pochyb o vině. Připustila, že chybí přímé důkazy. „Nic to nemění na závěru soudu. Není to ani nic neobvyklého. Není to první ani poslední případ, kdy je někdo usvědčen na základě nepřímých důkazů,“ uvedla.

Senát se přiklonil k verzi, že obžalovaný plánoval rozšířenou sebevraždu, ale k tomu, aby po usmrcení manželky a dcery zabil i sám sebe, pak nenašel odvahu. Na čin se podle soudu Kramný předem chystal a připravil si nezjištěný nástroj, kterým do těl svých blízkých přivedl elektrický proud. Soudkyně řekla, že senát o tom nemá pochyby. K činu podle soudu dovedlo Kramného to, že nezvládl prohlubující se manželskou krizi. Žena se mu odcizila, například odmítala i intimní kontakt, a on se cítil ukřivděný a bál se, že ho manželka opustí. Dceru mohl zabít proto, že se obával, že nezvládne život bez rodičů.

Dobu, kdy oběti zemřely, se nepodařilo přesně určit. Mohlo se tak stát od večera 28. července až do večera následujícího dne. Poté, co manželku a dceru zabil, začal podle soudu Kramný konstruovat příběh o jejich možné otravě. Tomu přizpůsobil své další jednání, jež zahrnovalo i manipulaci s těly. Verzi o otravě podle soudkyně znalci vyvrátili, stejně tak to, že by oběti měly žaludeční problémy. Za vyloučenou považuje senát také možnost, že by elektřina mohla ženy zasáhnout nešťastnou náhodou.

Soudkyně řekla, že obžalovaný naplnil důvody pro uložení výjimečného trestu v horní polovině možné sazby. Důvodem bylo to, že zavraždil více lidí a mezi nimi dítě v útlém věku, navíc své vlastní, pro něž měl být zárukou bezpečí. Nad činem neprojevil žádnou lítost, naopak se vinu snažil svést na svou manželku. V jeho prospěch naopak svědčil dosavadní bezúhonný život. Trest by měl být podle soudkyně i výstrahou pro možné další pachatele. „Rozhodně nelze připustit, aby se manželské odcizení a krize řešily způsobem, jaký zvolil obžalovaný,“ řekla Gilová.

Matka a dcera byly nalezeny mrtvé v hotelovém pokoji. Podle egyptských úřadů zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Žádný jed ale tamní experti neobjevili. Egyptská policie nikoho neobvinila a Kramný se po třech měsících mohl vrátit do České republiky.

Těla po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. V únoru 2014 proto policie Kramného obvinila a soud ho poslal do vazby. Podle oponentního znaleckého posudku, který si nechala vypracovat obhajoba, však nejpravděpodobnější příčinou smrti byla otrava. Soud si proto nechal vypracovat revizní posudek, který jako příčinu smrti určil jednoznačně zásah elektrickým proudem.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner