Pražský vrchní soud dnes potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států, které muže viní z hackerství. Rus se bude bránit ústavní stížností. O jeho extradici usiluje také Moskva, kam je vydání podle dřívějšího soudního usnesení také možné. Konečné slovo bude mít český ministr spravedlnosti, který může rozhodnout i o tom, že Nikulina nevydá nikam. Současný ministr Robert Pelikán (ANO) nechce před prostudováním spisu předjímat, k jaké variantě by se přiklonil.

Soudní senát Karla Šemíka zamítl Nikulinovu stížnost proti květnovému rozhodnutí pražského městského soudu, který dal extradici do USA zelenou. Podle Šemíka nejsou dány žádné zákonné důvody, proč by Nikulin nemohl být do Spojených států vydán.

Třicetiletého Rusa zadržela loni v říjnu v Praze česká policie na základě amerického zatykače. USA Nikulina viní z devíti různých skutků z let 2012 až 2013, mimo jiné z útoku na profesní síť Linkedin. Soudce dnes shrnul, že údajné činy jsou trestné i podle českého práva a že nemají politickou povahu, protože jejich motivem byl zisk. Zmínil i velký rozsah údajné trestné činnosti a vysokou výši škody, kterou Nikulin podle USA způsobil.

Rus trvá na tom, že je nevinný. „Když člověka zadržují a obviňují z (trestné) činnosti, musí mu předložit důkazy,“ prohlásil stručně před soudci. Šemík ale upozornil na to, že v řízení o vydání se nehodnotí vina či nevina vydávaného.

Definitivní rozhodnutí o vydání Nikulina může zbrzdit hned několik okolností. Rusův právník namítá podjatost soudce Šemíka, čímž se bude muset zabývat Nejvyšší soud. Advokát také avizoval podání ústavní stížnosti kvůli údajnému porušení práva na obhajobu a na spravedlivý proces. Ministr Pelikán navíc může nechat přezkoumat rozhodnutí o přípustnosti vydání do USA Nejvyšším soudem. Do procesu může vstoupit i tvorba nové vlády, současný kabinet totiž podá ve středu demisi. Pelikán by měl sice ve vládě pokračovat, není ale jasné, zda právě na ministerstvu spravedlnosti.

Ministr dnes novinářům řekl, že extradiční žádosti USA i Ruska prostuduje, až mu bude předložen spis. Upozornil na to, že vedle podání ústavní stížnosti by Nikulin mohl ještě zažádat o azyl, což může konečné rozhodnutí ještě více oddálit.

Nikulin tvrdí, že americká obvinění vycházejí pouze z tvrzení agentů FBI, kteří po něm prý výměnou za beztrestnost chtěli, aby se přiznal k proniknutí do elektronické pošty neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva už dříve uvedla, že udělá vše pro to, aby vydání Nikulina do USA zabránila. O jeho extradici požádalo Rusko ve stejný den jako Spojené státy, a to na základě zatykače kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun.

Nikulin původně uváděl, že nechce být vydán ani do jedné ze zemí. Proti usnesení o přípustnosti vydání do vlasti však nakonec neprotestoval. V USA Nikulinovi hrozí vyšší trest, podle jeho právníka po sečtení sazeb za jednotlivé skutky až 54 let. Soud se však přiklonil k tvrzení americké strany, že pravděpodobná sazba je maximálně 12 až 14 let odnětí svobody.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner