Ústavní soud v Kišiněvu shledal neústavním výskyt cizích vojenských základen a vojenských kontingentů na území neutrálního Moldavska. Verdikt, odmítající přítomnost ruských „mírových jednotek“ v separatisty ovládaném Podněstří, dnes zkritizoval proruský moldavský prezident Igor Dodon jako poklonkování ústavních soudců před stoupenci sloučení Moldavska se sousedním Rumunskem.

„Není to poprvé, kdy se ústavní soud v tomto složení klaní před unionisty. Je vidět, že ústavní soudci touží současně dodržet literu ústavy, ale přitom nezkompromitovat své rumunské občanství,“ poznamenal prezident. Dodal, že toto poselství ústavního soudu jej nutí počínat si rozhodněji při ochraně neutrality země. „Složení ústavního soudu se změní, ale naše země přetrvá,“ prohlásil.

Ústavní soud zodpovídal dotaz ohledně výkladu neutrality země, který mu položila před třemi lety skupina liberálních politiků, tehdy se nacházejících u kormidla moci.

„Vojenská okupace části moldavského území v okamžiku vyhlášení neutrality a v podmínkách, kdy chybělo mezinárodní uznání a záruky tohoto postavení, nemá vliv na účinnost ustanovení o neutralitě Moldavské republiky,“ praví se v nálezu. Ten rovněž shledal, že moldavské úřady jsou v případě ohrožení základních ústavních hodnot, jakými jsou nezávislost, územní celistvost či bezpečnost státu, povinny přijmout na jejich obranu veškerá nezbytná opatření, včetně vojenských. Soud také vyložil, že účast moldavských vojáků v mírových misích neodporuje neutralitě.

Podle Dodona ústavní soud tendenčně a mnoha slovy vyložil to, co je i tak zřejmé: Moldavsko je neutrální a v případě nutnosti se bude bránit. Ale problém vidí v tom, že formulace nálezu umožňují „rozdílné politické interpretace a spekulace“.

Mezinárodně neuznané Podněstří se odtrhlo od Moldavska po rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let, když separatisty aktivně podpořili ruští vojáci. Konflikt si vyžádal asi 1500 mrtvých. Výzvy Kišiněva k odchodu ruských vojáků Moskva odmítá s tím, že „mírové jednotky“ chrání ruskou menšinu a zůstanou v regionu až do vyřešení vleklého konfliktu. Samo Moldavsko je dlouhodobě rozděleno na proevropský a proruský tábor.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner