Pražský městský soud dnes projedná další žalobu fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy na prezidenta Miloše Zemana. Fyzik se domáhá toho, aby soud určil, že prezident postupoval nezákonně, když Ošťádalovi a Univerzitě Karlově nedoručil své rozhodnutí o nejmenování Ošťádala profesorem. Fyzik podal v minulosti i žalobu, ve které napadal ve věci jmenování profesorem prezidentovu nečinnost, tu však soudy zamítly. Rozhodnutí v pondělí potvrdil Ústavní soud.

Zeman nepodepsal dekrety tří navržených profesorů z Karlovy univerzity a Vysoké školy ekonomické v květnu 2015. Vedle Ošťádala, u nějž prezident poukázal na údajné někdejší kontakty s komunistickou Státní bezpečností, tak na profesuru nedosáhli ani ředitel Národní galerie Jiří Fajt a politolog Jan Eichler.

Ošťádal v žalobě, kterou dnes projedná soud, napadá to, že jemu ani univerzitě Zeman rozhodnutí o jmenování nezaslal. Žádá, aby soud prezidentovi uložil povinnost rozhodnutí škole i Ošťádalovi doručit a aby mu prezident nahradil náklady soudního řízení.

V další žalobě, kterou se Ústavní soud zabýval na začátku týdne, napadal Ošťádal Zemanovu nečinnost ve věci jmenování profesorem, soudy ale dospěly k názoru, že v době jejich rozhodování prezident nečinný nebyl. Loni v lednu 2016 – dva měsíce po podání žaloby – napsal dopis tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD), ve kterém uvedl, že Ošťádala nejmenuje.

Ošťádal v minulosti podal i žalobu směřující přímo proti jeho nejmenování profesorem, městský soud ji však opakovaně odmítl jako opožděnou. O věci bude rozhodovat ještě Nejvyšší správní soud.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner