Pražský městský soud dnes projedná žalobu exministryně obrany Vlasty Parkanové, která nesouhlasí s uložením pokuty za zveřejnění výslechů v trestní kauze nákupu letounů CASA. Parkanová tvrdí, že rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů hrubě porušuje právo na spravedlivý proces mimo jiné tím, že potlačuje svobodu slova. Někdejší politička čelí v případu CASA obvinění ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Parkanová zpřístupnila na svém webu jako součást své obhajoby záznamy výpovědí nejen obviněných, ale i svědků, například bývalého premiéra Petra Nečase nebo exministra financí Miroslava Kalouska. Ochránci dat jí za to uložili pokutu ve výši 16.000 korun s tím, že informace uvedené svědkem ve výpovědi je nutné považovat za osobní údaje. Povinnost zachovat mlčenlivost tak prý mají všichni, kdo přijdou do kontaktu s trestním spisem – tedy nejen například policisté či znalci, ale i samotní obvinění.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009, nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Parkanová pokládá své stíhání za bezdůvodné. Soud nedávno vrátil obžalobu k došetření.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner