Pražský městský soud dnes projedná dvě žaloby související s březnovou návštěvou čínského prezidenta v českém hlavním městě. Nejprve se bude zabývat stížností demonstrantů, které policie nevpustila na Hradčanské náměstí. O hodinu později bude stejný senát řešit žalobu mužů, jimž policisté přikázali odstranit z oken vlajky Tibetu a Tchaj-wanu.

Za první z žalob stojí čtveřice demonstrantů včetně někdejšího místopředsedy vlády Martina Bursíka a jeho manželky Kateřiny Jacques. Usilují o to, aby soud určil, že postup policie i pražského magistrátu byl nezákonný. Vadí jim, že policisté uzavřeli náměstí, které si řádně a včas zamluvili protestující proti porušování lidských práv v Číně. Podle Bursíka tím policie porušila ústavně zaručené právo na shromažďování.

Druhá žaloba míří na policejní zásah v karlínské budově Diamond Point, kde dva zaměstnanci vyjádřili svůj nesouhlas s čínskou lidskoprávní politikou vylepením archů papíru s tibetskou a tchajwanskou vlajkou. Na místo krátce poté dorazili policisté a přiměli muže pod pohrůžkou předvedení na služebnu vlajky sejmout. Budova sousedí s hotelem, v němž byl ubytován čínský prezident.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner