Nizozemský soud dnes vynese rozsudek nad předsedou krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geertem Wildersem, který čelí obviněním z diskriminace a podněcování k rasové nenávisti. Prokuratura pro něj nežádá uvěznění, ale navrhla pokutu 5000 eur (asi 135.000 Kč).

Podle prokuratury se Wilders provinil v březnu 2014, kdy na setkání s občany před místními volbami prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka. „Méně, méně, méně,“ skandovali v Haagu Wildersovi stoupenci, když se jich politik zeptal, zda chtějí v tomto městě více, či méně Maročanů. „Postaráme se o to,“ slíbil šéf PVV. Imigranty z Maroka – kteří představují asi dvě procenta ze sedmnáctimilionové populace země – přitom označil za „špínu“.

Wilders nařčení z rasismu několikrát odmítl. Proces označil za frašku, ostudu Nizozemska a výsměch společnosti. Během své závěrečné řeči na konci listopadu rovněž dodal, že ho neumlčí nic než smrt.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner