Obvodní soud pro Prahu 10 dnes vynese rozsudek ve sporu somálské studentky a Střední zdravotnické školy. Dívka tvrdí, že jí instituce nepovolila nosit hidžáb, čímž ji nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání. Požaduje omluvu a 60.000 korun.

Ayan Jamaal Ahmednuurová opustila školu podle žaloby kvůli tomu, že na základě rozhodnutí ředitelky nesměla nosit muslimský šátek ani při teoretické výuce. Tvrdí, že původně byla domluvená na tom, že hidžáb bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Škola podle studentky nepřistoupila ani na alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalený pouze krk.

Ředitelka Ivanka Kohoutová označila kauzu za absurdní a žalobu za nepravdivou. Škola navíc zastává názor, že dívka se studentkou ústavu nikdy nestala, protože nepředložila potřebné dokumenty. Instituci prý opustila o své vůli a „hysterii“ kolem případu rozpoutala až zpráva ombudsmanky Anny Šabatové, která podle školy předjímala vinu ústavu ještě před zahájením šetření.

Soudní jednání chodí sledovat řada odpůrců islámu, kteří se chystají i na vyhlášení rozsudku. Studentka k soudu nepřišla, má strach z negativní atmosféry.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner