Brno 5. dubna (ČTK) – Krajský soud v Brně se bude muset znovu zabývat žalobou společností Unipetrol RPA a Paramo proti postupu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten nezahájil správní řízení se státním podnikem MERO, i když se firmy domnívaly, že zneužíval svého dominantního postavení v oblasti přepravy ropy na českém trhu. Krajský soud v Brně loni postup ÚOHS potvrdil, nyní mu ale případ vrátil Nejvyšší správní soud, zjistila ČTK z webu soudu.

Podle Nejvyššího správního soudu jsou loňské závěry soudu nižší instance nepřezkoumatelné. Jeho rozsudek nebyl dostatečně srozumitelný a odůvodněný.

Firmy v žalobě uvedly, že společnost MERO ČR, a.s. vlastní a provozuje české části ropovodů Družba a IKL a je zároveň jediným přepravcem ropy prostřednictvím ropovodů do České republiky. Podle Unipetrolu a Parama zneužilo MERO svoje dominantní postavení. Firma podle žalobců porušila jak evropské, tak české normy v oblasti přepravy ropy.

Úřad se případem sice zabýval, správní řízení ale nezahájil, protože k tomu podle něj nebyl důvod.

Už dříve podobným způsobem obě firmy neuspěly u soudu s jiným podnětem. Tehdy firmám vadil například neměnný poplatek za přepravu ropy ve výši 159 korun za tunu, který podle nich vede k vysokým nákladům, které musí platit. Brojily také proti tomu, že smlouva s MERO byla nezměnitelná po dobu 15 let. Vypověditelná byla až po 12 letech. Také to mohlo podle Unipetrolu a Parama znamenat zneužití dominantního postavení státní společnosti na trhu.

ÚOHS vedl na podnět firem pouze šetření, správní řízení ani nezahájil. Případem se zabýval dva roky. Podle úřadu výklad některých ustanovení smluv mezi firmami spadá spíše do pravomoci obecných soudů. Firmám tento závěr nestačil, a proto se obrátily na Krajský soud v Brně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner