Obvodní soud pro Prahu 1 začal dnes projednávat případ členů skupiny Ztohoven. Umělci, kteří podle obžaloby nad Hradem vyvěsili místo prezidentské standarty červené trenky, se k jednání dostavili v kostýmech. Státní zástupkyně viní Davida Honse, Filipa Crháka a Matěje Hájka z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci, hrozí jim až tři roky vězení.

Crhák hned v úvodu jednání podal námitku na podjatost soudkyně. Vadí mu, že je jmenována prezidentem, v čemž spatřuje střet zájmu. Soudkyně Šárka Šantorová ale rozhodla, že podjatá není. Proti tomu podal Crhákův advokát stížnost, která ale nemá odkladný účinek. Crhák poté odmítl vypovídat.

Obří červené trenýrky vyvěsili členové Ztohoven loni 19. září na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Převlečeni za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Pražského hradu. Po činu zveřejnili prohlášení, ve kterém Zemana kritizovali. Podle nich spodní prádlo představuje „standartu muže, který se nestydí za nic“. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně uvedl, že celková škoda dosáhla 100.000 korun.

V pondělí spolek oznámil, že ukradenou prezidentskou standartu v hodnotě 33.000 korun rozstříhal na 1152 kousků. Performeři je pak rozdávali náhodně vybraným lidem ve všech krajích. Za úmyslné poškození státního symbolu jim tak navíc může v přestupkovém řízení hrozit až desetitisícová pokuta. Původně skupina tvrdila, že standarta uletěla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner