Manželce někdejšího vysoce postaveného čínského představitele odsouzené před několika lety za vraždu britského občana k trestu smrti s odkladem by měl být trest změněn na doživotí. Navrhl to podle agentury Reuters soud v Pekingu. Ku Kchaj-laj podle něj svého činu lituje a během podmínky nespáchala žádný další trestný čin.

Ku Kchaj-laj je manželkou bývalého čínského pohlavára Po Si-laje, který byl v roce 2013 odsouzen na doživotí za korupci a zneužití moci. Ku Kchaj-laj byla údajně usvědčena z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda v roce 2011. O rok později za ni dostala podmíněný trest smrti s dvouletým odkladem. Doporučení soudu musí ještě formálně posvětit nejvyšší soud.

Případ Po Si-laje, který si v minulosti dělal naděje, že stane v nejužším vedení vládnoucí komunistické strany, a jeho manželky byl nejvážnějším skandálem čínské komunistické strany za posledních 20 let.

Po Si-laj podle obžaloby zneužíval svou pozici tajemníka komunistické strany v třicetimilionovém městě Čchung-čching, aby vyšetřování vraždy Brita zablokoval. Přijal prý také od dvou podnikatelů úplatky ve výši 3,27 milionu dolarů (80,7 milionu korun) a zpronevěřil dalších 800.000 dolarů (19,7 milionu korun) z vládních fondů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner