Moskva 16. dubna (ČTK) – Soud v Grozném vydal zatykač na jednoho z čečenských velitelů v ruských službách Isu Jamadajeva kvůli údajné přípravě atentátu na Ramzana Kadyrova – vládce Čečenska, autonomní kavkazské republiky. Oznámila to dnes ruská média. Po Jamadajevovi bylo vyhlášeno pátrání.

Jamadajevovi advokáti považují kroky čečenské justice za nezákonné, protože jejich klient je ruský voják, kterého by měly stíhat vojenské úřady, poznamenala agentura Rosbalt.

Jamadajev podle čečenských vyšetřovatelů usiluje o Kadyrovův život kvůli krevní mstě za smrt svého bratra Ruslana, oceněného za služby Kremlu v čečenské válce řádem Hrdina Ruska a křeslem poslance ruského parlamentu. Přesto byl rozstřílen spolu s jedním ruským generálem ve své limuzíně v centru Moskvy v září 2008.

V březnu 2009 zabijáci zlikvidovali v dubajském exilu dalšího ze sourozenců Jamadajevových, Salima, který během čečenské války přešel na stranu Moskvy a velel samostatné jednotce, praporu Východ, složené z bývalých čečenských rebelů. Kvůli rivalitě s Kadyrovem ale upadl do nemilosti.

Isa Jamadajev a Kadyrov se nicméně v srpnu 2010 veřejně usmířili. O tři měsíce později moskevský soud odsoudil za Ruslanovu vraždu tři Čečence.

Vyšetřování vražd Kadyrovových rivalů či odpůrců, jakož i vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova podle médií mířily do okruhu nejbližších Kadyrovových spolupracovníků. Například kvůli vraždě Salima Jamadajeva v Dubaji se na seznamu mezinárodně hledaných osob ocitl někdejší náměstek předsedy čečenské vlády, ruský poslanec Adam Delimchanov. Groznyj rozhořčeně popíral, že by měl s vraždami cokoli společného.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner